Tropický start CSI v Olomouci: Ostrega vyhrál Gold Tour. Uspěli i Češi

Publikováno 22.06.2023

Za tropického počasí odstartovaly ve čtvrtek mezinárodní parkurové závody Banka CREDITAS CSI2*-W Olomouc, které v neděli vyvrcholí soutěží započítávané do Světového poháru. Hlavní soutěž úvodního dne vyhrál Polák Damian Ostrega, dařilo se i Čechům.

Čtvrteční program Světového poháru v parkurovém skákání Banka CREDITAS CSI2*-W Olomouc zahrnoval celkem šest soutěží, z nichž nejvyšší měla překážky vysoké 140 centimetrů a zařazena byla do takzvané Gold Tour.

Jejím vítězem se stal polský jezdec Damian Ostrega na třináctileté klisně Feline, jemuž se dařilo i v předešlé soutěži Silver Tour s kurzem o deset centimetrů nižším. V té skončil Ostrega druhý na sedmileté klisně Quilottě, hned za Markem Klusem v sedle L-Queridy. Tento český reprezentant uspěl i v takzvané Youngster Tour pro mladé šesti a sedmileté koně, a to ve dvojici se sedmiletým valachem Kumano Polt. Klus startoval i v Gold Tour, v té ale na Cardozovi dvakrát chyboval. S tímto koněm se chystá i do nedělní Grand Prix, v níž před rokem skončil pátý.

Nejlepším Čechem na startu čtvrteční Gold Tour byl sedmý Martin Šoupal. Na valachovi Chuque-K van´t Kattenheye Z dokončil bez penalizace v čase 64,54 sekundy a od vítězství jej tak dělily zhruba čtyři sekundy. Podobně na tom byl nejúspěšnější ze Slováků Bronislav Chudyba na hřebci Statis Conti. O devatenáct setin rychlejší jízda mu vynesla šesté místo.

Česká hymna hrála ve čtvrtek arénou v Equine Sport Center Olomouc hned čtyřikrát. Kromě Kluse jí zajistil také Albert Písařík díky triumfu s valachem Concerto Mio v Junior Tour na úrovni 130 centimetrů a Sebastian Klár s klisnou Carte Blanche v Elite Tour s překážkami do 110 centimetrů. Přesně dvě vteřiny dělily od první pozice i Kristýnu Koutnou na valachovi Secret Sonia v ranní Bronze Tour. Druhé místo jí však na spokojenosti neubralo. Z pozice soutěžící ředitelky areálu i celého závodního mítinku nešetřila chválou na kolegy z realizačního týmu akce, který zvládl téměř dvanáctihodinový soutěžní program odbavit bez výraznějších problémů i přes extrémně vysoké teploty.

V pátek se opět uskuteční šest soutěží, přičemž první začíná v 8:00 hodin ráno a poslední kolem 17. hodiny podvečerní. Vstup je pro diváky zdarma a vše je také možné sledovat prostřednictvím on-line přenosu na stránkách akce s adresou www.csiolomouc.cz, kde jsou k dispozici všechny podstatné informace.